
Trądzik pospolity
Zmora nie tylko nastolatków i starszej młodzieży. Do końca lutego prowadzimy w gabinecie bezpłatne konsultacje skierowane do wszystkich osób borykających się z problemem trądziku pospolitego. Zanim udasz się do lekarz dermatologa który z cała pewnością wypisze Ci receptę na antybiotyk z grupy tetracykliny lub w najgorszym dla Ciebie wypadku leku Izotek (izotretynoina) przyjdź na bezpłatna konsultacje a my przedstawimy Ci bezpieczne rozwiązanie twojego problemu.
Kilka słów o trądziku
Trądzik pospolity może występować nie tylko u młodzieży ale coraz częściej mówimy o zmianach trądzikowych u małych dzieci, osób dorosłych a także u sportowców.
Trądzik powstaje na skutek wspólnego występowania rożnych czynników. Zaliczyć do nich możemy nadmierne wydzielanie sebum czyli łoju , nadmiernego procesu keratynizacji mieszka włosowego, kolonizacji bakterii Propionibacteriaceae acnes ( bakterie beztlenowe) hydrolizujące trójglicerydy łoju przywłosowego gruczołu łojowego, wydzielanie mediatorów stanu zapalnego do mieszka włosowego, rola androgenów jak również uwarunkowania genetyczne.
Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i ropnych torbieli głównie na twarzy, plecach czy dekolcie. Związane jest to bezpośrednio ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych i rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Pierwotnym objawem jest zaskórnik otwarty lub zamknięty.W trądziku pospolitym wyróżniamy zmiany niezapalne i zapalne. Do zmian niezapalnych zaliczamy pierwotną zmianę chorobową.Powstaje ona na skutek nadmiernego złuszczania komórek naskórka i wydzielania łoju co prowadzi do zaczopowania ujścia mieszka włosowego.
Zaskórniki zamknięte ( białe zamknięte, prosaki) to pierwsza zmiana skórna spowodowana trądzikiem powstała z mikro-zaskórników na skórze wygląda jak biały punkt o wielkości do 3,0mm.
Zaskórniki otwarte ( czarne punkty ) o średnicy do 3,0 mm to niezapalna zmiana.
Osoby borykające się z trądzikiem pospolitym bardzo często borykają się z problemem niskiej samooceny, mają trudności w nawiązywaniu relacji, często również są to problemy w rodzinie, cierpią na depresje.
Tekst napisany jest nie tylko po to by szerzyć wiedzę i edukować osoby z trądzikiem ale również by zwrócić uwagę na środowisko lekarskie. Jak cześć z was już pewnie słyszała, lekarze debatują o uprawnieniach kosmetologów. To do czego brną to w mojej ocenie absurd! Dlaczego nie zapraszają na spotkania kosmetologów? Może się czegoś obawiają?
Pewnie tak bo kto z Państwa wie ze masowo wypisywana( izotretynoina) przez lekarzy dermatologów u młodych osób to kuracja która, trwa minimalnie 6 miesięcy. Izotek nie jest lekiem obojętnym, stosowanie Izotretynoina ma ogromna listę efektów ubocznych o których się nie wspomina. Izotretynoina jeszcze do niedawna była stosowana jako kuracja wspomagająca leczenie trądziku natomiast obecnie jest głównym składnikiem, na którym lekarze dermatolodzy opierają cały tok leczenia. Taka zmiana w stosowanych terapiach izotretynoiny w leczeniu trądziku została wprowadzona wówczas, gdy zostały zbadane efekty finalne jej działania, natomiast mechanizm działania, nie jest dokładnie wyjaśniony ( jest on nieznany). Izotretynoina działa bezpośrednio na gruczoły łojowe. Dochodzi do zmniejszenia gruczołów łojowych i ich aktywności.
Lista przeciwwskazań jak i działań niepożądanych jest imponująca
Lekarz dermatolog przed wypisaniem recepty na Izotretynoine powinien zlecić kilka dodatkowych badań, takich jak:
Morfologia ( badanie krwi ), próby wątrobowe (ALT, AST, bilirubina), oznaczenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz wykluczenie ciąży. W trakcie kuracji jak i po skończonym leczeniu należy powtórzyć badania. W wypadku kobiet lekarz powinien uświadomić kobietę o zagrożeniach jakie niesie kuracja doustna izotretynoiną. Planowanie ciąży i zajście w ciąże podczas kuracji Izotretynoiną może ciężko uszkodzić jeszcze nienarodzone dziecko ( działanie „teratogenne”). Może on powodować u płodu ciężkie uszkodzenia mózgu, serca, twarzy, oczu, uszu, niektórych gruczołów (grasicy i przytarczyc). Może tez zwiększyć ryzyko poronienia. .
Pacjentka przed kuracja musi wyrazić zgodę na zastosowanie co najmniej jednej, niezawodnej metody antykoncepcji ( wkładka wewnątrzmaciczna lub implantu antykoncepcyjnego), w innym wypadku musi stosować dwie skuteczne metody (doustne hormonalne środki antykoncepcyjne oraz prezerwatywę). Podczas kuracji lekarz kilkukrotnie powinien wykonać test ciążowy.
Inne działania niepożądane: suchość skóry, zwłaszcza obrębie warg i twarzy, stany zapalne skóry, wysypka, świąd, łuszczenie się. Skóra uwrażliwia się, ból pleców, ból mięśni, ból stawów, stany zapalne w obrębie oczu (zapalenie spojówek) uczucie suchości, ,podwyższona aktywność enzymów wątrobowych, zmiany wartości stężenia lipidów we krwi (w tym HDL lub trójglicerydów)
To tylko cześć z bardzo długiej listy efektów niepożądanych jakie mogą nas spotkać podczas stosowania kuracji Izotretynoiną, zachęcam do przeczytania ulotki dołączonej do opakowania.
Izotretynoina to najczęściej wypisywany lek przez dermatologów do leczenia trądziku.
Innym lekiem jaki stosują lekarze są antybiotyki z grupy tetracykliny. Terapia antybiotykowa trwa od 1 do 3 miesięcy. Nie muszę tłumaczyć jakie spustoszenie w naszym organizmie sieje tak długa kuracja. Lekarze wypisują antybiotyki na bytujące na skórze bakterie. Bakterie P. Acnes są to bakterie beztlenowe, do ich wyeliminowania nie jest konieczna terapia antybiotykowa. W gabinecie kosmetologicznym wystarczy wykonać zabieg oxybrazji ( zabieg złuszczająco- oczyszczający) mieszanką soli fizjologicznej i tlenu. Przy użyciu tlenu podczas zabiegu niszczymy bakterie beztlenowe, nie ma konieczności zażywać antybiotyku.
Oxybrazja to nie jedyny skuteczny zabieg skierowany do osób z trądzikiem pospolitym. W naszej ofercie posiadamy szereg procedur zabiegowych do walki z ta jednostką chorobową.
Dlatego jeśli to Ciebie dotyczy ten problem, wybierz się w pierwszej kolejności do Gabinetu Kosmetologicznego i skorzystaj z fachowej rady kosmetologa. Wizyta w Gabinecie lekarskim to ostateczność.
Drodzy lekarze,
Może warto zaprosić grupę kosmetologów i wspólnie przeanalizować zakresy i uprawnienia?