Zdrowie

Czym objawia się infekcja grzybicza paznokcia u stopy

25 czerwca 2024
Minut czytania: 2

Infekcja grzybicza paznokcia u stopy to powszechny problemem zdrowotny i estetyczny stóp, który może być spowodowany przez różne rodzaje grzybów. Może to powodować zgrubienie, przebarwienie, łamliwość i deformację paznokci, co może prowadzić do bólu, dyskomfortu oraz trudności w chodzeniu.Tę dolegliwość można skutecznie poddawać terapii, a także zapobiegać jej nawrotom.

Czym objawia się infekcja grzybicza paznokcia u stopy

Kluczem do sukcesu jest jednak wczesne rozpoznanie objawów, właściwe zidentyfikowanie przyczyn oraz konsekwentne stosowanie odpowiednich metod terapii, nie zapominając też o profilaktyce i dbałości o higienę stóp, aby uniknąć problemów z grzybicą w przyszłości. Jakie zatem są objawy infekcji grzybiczej paznokcia i jak uporać się z tą dolegliwością? Wyjaśniamy.

Grzybicza infekcja pod paznokciem - objawy

Grzybica paznokci to dolegliwość, którą widać na paznokciach, które zmieniają kolor, żółknąc, brązowiejąc bądź nawet czerniejąc. Dodatkowo pojawiają się na nich zgrubienia, a paznokieć staje się bardziej kruchy i łamliwy. W zaawansowanych przypadkach grzybicy paznokieć może się zniekształcać, przybierając nieregularny kształt. Jednym z objawów dolegliwości, jaką jest grzybicza infekcja pod paznokciem jest również oddzielanie się paznokcia od łożyska, a nawet nieprzyjemny zapach. Skąd jednak bierze się grzybica paznokci? Przyczyny, z powodu których dochodzi do powstania dolegliwości, jaką jest grzybicza infekcja paznokcia u stopy obejmują różne czynniki. Sprzyja tej dolegliwości wilgotne środowisko, ponieważ grzyby rozwijają się w wilgotnych i ciepłych warunkach. Dlatego też chodzenie boso w miejscach publicznych, takich jak baseny lub siłownie, może zwiększyć ryzyko infekcji. Miejscem wniknięcia grzybów w paznokieć mogą być także urazy paznokci, takie jak stłuczenia lub skaleczenia. Bardziej podatne na grzybicę paznokci są również osoby z osłabioną odpornością, cukrzycą, a także ludzie starsi.

Grzybicza infekcja paznokci kuracja

Kuracja infekcji grzybiczych paznokci u stóp zależy od stopnia ich nasilenia. W przypadku gdy infekcja paznokcia jest łagodna, można zastosować miejscowe kremy bądź maści wspomagające walkę z grzybicą, niemniej jednak walka z infekcją paznokcia u stopy o podłożu grzybiczym może być długotrwała i wymagać konsekwencji i sumienności w stosowaniu zaleconej terapii. Polecamy preparaty od PHARM FOOT, wspomagające walkę z tą dolegliwością, takie jak Silver Booster czyli tynktura do pielęgnacji paznokci i wału okołopaznokciowego w procesie leczenia grzybicy czy serum mycoVerrum działające wspomagająco przy problemach z grzybicą.

Równie ważne jest podjęcie kroków w celu zapobiegania nawrotom infekcji grzybiczej paznokcia u stopy, co obejmuje m.in. utrzymywanie stóp w czystości i suchości, noszenie oddychającego obuwia dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, codzienną zmianę skarpetek oraz unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych takich, jak baseny czy siłownie. Dobrym dla profilaktyki jest także przycinanie paznokci na krótko i prosto, aby zapobiec tworzeniu się brudu i wilgoci pod paznokciami.

BM
...