Jak taniec może poprawić krążenie w nogach: zabawa i zdrowie w jednym
Ruch bez wątpienia jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie nóg. Spośród wielu aktywności, które można wykonywać, należy zwrócić szczególną uwagę na taniec. W jaki sposób taniec poprawia krążenie i siłę mięśni w nogach? Sprawdź!
Taniec dla zdrowia nóg – zawodowy, rekreacyjny, czy solo?
Słownik języka polskiego określa taniec jako rytmiczne ruchy ciała wykonywane w takt muzyki. Taniec może być wykonywany na podstawie wcześniej ułożonego układu lub schematu ruchów charakterystycznych dla danego typu muzyki. Może też być aktywnością zupełnie spontaniczną.
Jaki rodzaj tańca sprawdzi się, żeby wspierać zdrowie układu krążenia w nogach? Każdy! Możesz tańczyć sam lub z partnerem, zawodowo lub amatorsko. Taniec i muzyka od zawsze stanowią integralną część wielu kultur. Należy go traktować nie tylko jako tradycję i rozrywkę, ale również jako prozdrowotną aktywność.
Nigdy nie jest za późno na lekcje tańca
Starsze osoby bywają niechętne do uczęszczania na zajęcia taneczne. Uważają, że skoro nigdy tego nie robili, to będzie im trudno odnaleźć się na lekcjach i nadążać za całą grupą. Takie założenie oczywiście jest błędne. W wielu miastach i miejscowościach gminnych można zapisać się do grupy zajęciowej zbliżonej pod względem wieku i umiejętności. Trenerzy są wyczuleni na potrzeby osób dorosłych i seniorów, którzy chcą z tańca korzystać pod względem rekreacyjny i zdrowotnym. Czas zajęć i rodzaj ruchów dostosowany jest więc do możliwości i umiejętności osób, które uczestniczą w takich treningach.
Jak taniec wpływa na zdrowie nóg?
Taniec wykorzystuje dynamiczne ruchy całego ciała, a zwłaszcza nóg. Nawet niewielka intensywność tej aktywności angażuje mięśnie łydek, ud i pośladków. Działa to jak pompa, która pomaga w przepływie krwi z nóg w kierunku serca. Może to również zapobiegać zastojom krwi, poszerzaniu żył i uszkodzeniu zastawek żylnych.
Regularny trening taneczny wzmacnia napięcie i siłę mięśni, co zwiększa ochronę innych tkanek – również naczyń. Poprawia się ogólna sprawność i wytrzymałość motoryczna, a także koordynacja, co może chronić osoby starsze przed upadkami i ich konsekwencjami (np. siniaki, krwiaki, uszkodzenie żył). [1]
Zdrowie nóg – działaj wielotorowo
Aktywność fizyczna to jeden z ważnych, ale nie jedyny sposób na usprawnienie krążenia w nogach. Pamiętaj o zdrowiej i dobrze zbilansowanej diecie oraz o odpowiednim nawodnieniu. Unikaj niewygodnych i obcisłych ubrań, nie noś butów na wysokim obcasie. W gorące dni rezygnuj z aktywności na świeżym powietrzu.
Jeśli często zmagasz się z opuchlizną nóg, uzupełnij swoją apteczkę o lek przeciwobrzękowy do stosowania miejscowego. Jednym z preparatów dostępnych na rynku jest żel z heparyną, który dodatkowo wykazuje efekt przeciwzakrzepowy i przeciwzapalny. Lek niweluje uczucie ciężkości nóg oraz obrzęki i daje przyjemne uczucie chłodzenia. Inne preparaty do stosowania zewnętrznie na skórę nóg to m.in. heparynoidy i wyciąg z arniki górskiej.
Zapytaj swojego lekarza o wskazania do stosowania pończoch uciskowych. Ten medyczny wyrób jest skonstruowany tak, żeby wywierać kontrolowany nacisk na tkanki nóg i wspomagać przepływ krwi. Pończochy możesz zabierać ze sobą na zajęcia taneczne. [2]
Nigdy nie jest za późno, żeby spróbować czegoś nowego – zwłaszcza jeśli może to mieć pozytywne skutki dla zdrowia. Taniec to połączenie zabawy ze sportem, ciekawa forma rekreacji i możliwość spędzania czasu z innymi ludźmi.
Bibliografia
[1] E. Dogru-Huzmeli i in., „Dancing: More than a therapy for patients with venous insufficiency”, Vascular, t. 28, nr 2, s. 189–195, kwi. 2020, doi: 10.1177/1708538119893534.
[2] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 30 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/