Różne

Jak wprowadzić błonnik do śniadaniowego jadłospisu?

5 kwietnia 2024
Minut czytania: 2

Błonnik pokarmowy jest ważnym składnikiem naszego codziennego menu. To właśnie on dba o nasze jelita, wspomagając ich perystaltykę. Jest istotnym elementem zdrowej diety, która w połączeniu z innymi nawykami przyczynia się do obniżenia ryzyka wielu chorób. Posiłki zawierające błonnik zapewniają uczucie sytości. Jeżeli zależy Ci więc na tym, by śniadanie, które trafia na stół w Twoim domu, było zdrowe oraz sycące, warto wzbogacić je właśnie o ten składnik. Poznaj najprostsze sposoby na włączenie produktów bogatych w błonnik do śniadaniowego jadłospisu.

Jak wprowadzić błonnik do śniadaniowego jadłospisu?

Pieczywo razowe

W Twoim domu rano najczęściej jada się kanapki? Zadbaj więc o to, by trafiały na nie produkty bogate w błonnik – są to między innymi owoce oraz warzywa. Najbogatsze w błonnik pokarmowy są jednak zboża, a udział procentowy tego składnika jest największy w przypadku zbóż pełnoziarnistych. Dobrym pomysłem będzie zatem zadbanie o to, by bogata w błonnik była już sama podstawa każdej kanapki – w tym celu zwykłe białe pieczywo zastąp tym razowym. Jeśli Twoja rodzina od chleba woli bułki – zamiast kajzerek wybieraj na przykład grahamki, które zawierają więcej błonnika.

Naturalne kaszki

Kanapki po jakimś czasie mogą się jednak znudzić. Jeżeli Twoja rodzina ma ochotę na małą odmianę, a chcesz przygotować szybkie śniadanie, dobrym wyborem będzie kaszka. To nie tylko posiłek dla dzieci! Kaszka z dobrym i prostym składem to świetna podstawa na śniadanie dla całej rodziny. Jak zatem wybrać te odpowiednią? Kaszki instant są produktami bardziej przetworzonymi, dlatego mogą zawierać mniejsze ilości błonnika pokarmowego. Zamiast tego, tak samo jak w przypadku chleba, wybieraj ich pełnoziarniste odpowiedniki, a więc kaszki stworzone z pełnoziarnistych zbóż. Jeśli na codzień nie jadacie kaszek, dobrym wyborem na początek będzie kasza owsiana, przypominającą w smaku owsiankę. Gdy takie śniadanie zdobędzie już uznanie Twojej rodziny, spróbujcie również innych kaszek, jak np. jaglaną, orkiszową czy gryczaną. Kaszka to świetna baza do przygotowania swojej ulubionej wersji śniadania np. z owocami, orzechami/nasionami, kakao, cynamonem, itp.

Sycące naleśniki, delikatne placuszki lub domowe gofry

Jeśli po przeczytaniu poprzedniego akapitu naszły Cię poważne wątpliwości co do tego, czy pełnoziarniste kaszki sprawdzą się w Twoim domu, nie musisz od razu rezygnować z ich zakupu. Z kaszek przygotujesz bowiem również inne potrawy śniadaniowe. Doskonałym przykładem są tutaj naleśniki. By wzbogacić je w błonnik pokarmowy i sprawić, by były sycące, wystarczy zamienić zwykłą oczyszczoną mąkę pszenną właśnie na wybraną kaszkę z pełnoziarnistych zbóż.

Kaszki świetnie sprawdzą się także jako zamiennik mąki w domowych gofrach oraz placuszkach tak uwielbianych przez małych i dużych. Dzięki zawartości kaszki w składzie, będą one bardziej wartościowe.

Smoothie z dodatkiem kaszki

Twoi współdomownicy rano zupełnie rezygnują ze śniadania i przed wyjściem z domu piją jedynie kubek kawy czy herbaty? Pomyśl o wprowadzeniu pełnowartościowych śniadań, które można po prostu wypić. Mowa tu oczywiście o popularnych smoothies. One również mogą być sycące. Podczas ich przygotowania wystarczy zadbać o to, by do blendera trafiła porządna dawka błonnika – w tym celu dodaj do mikstury kilka łyżek ugotowanej kaszki.

BM
...