Zdrowie

Leczenie niewydolności nerek: od dializ po przeszczepienie

3 września 2024
Minut czytania: 2

Sposób postępowania terapeutycznego w niewydolności nerek zależy od rodzaju niewydolności, tego, na jakim stopniu zaawansowania jest choroba, jak i od ogólnego stanu zdrowia chorego. O tym, która z metod będzie odpowiednia, decyduje lekarz na podstawie wyników badań chorego oraz szeregu innych czynników wpływających na jego ogląd sytuacji. Jakie możliwości leczenia ma pacjent z niewydolnością nerek?

Leczenie niewydolności nerek: od dializ po przeszczepienie

Terapia w niewydolności nerek

Niewydolność nerek o charakterze ostrym może wynikać z obecności kamieni moczowych i w takim przypadku konieczne jest ich usunięcie. Podawanie płynów jest za to istotne w przypadku niewydolności spowodowanych zmniejszonym przepływem krwi przez nerki.

Niewydolność o charakterze przewlekłym wiąże się z koniecznością zmiany stylu życia pacjenta. Jeśli ma nadmierną masę ciała, powinien on ją zredukować do wartości prawidłowych, a także wdrożyć regularną aktywność fizyczną dostosowaną do swoich możliwości zdrowotnych oraz zwrócić uwagę na jakość diety. Przewlekła niewydolność nerek bardzo często łączy się z nadciśnieniem czy miażdżycą. W przypadku tych jednostek ważne jest zmniejszenie podaży soli wraz z dietą, a także wdrożenie większej ilości błonnika pokarmowego (zwłaszcza frakcji rozpuszczalnej, np. w postaci beta glukanów) oraz zastąpienie tłuszczów trans i nasyconych tymi jednonienasyconymi, które występują np. w oliwie z oliwek, orzechach włoskich.

Często konieczne jest również ograniczenie ilości białka z dietą. Im bardziej zaawansowana jest niewydolność (określana w stopniach na podstawie wyników przesączania kłębuszkowego), tym większym ograniczeniom dietetycznym pod kątem ilości protein podlega pacjent.

Terapia nerkozastępcza – dializy

Znaczna niewydolność wiąże się z koniecznością wdrożenia terapii nerkozastępczej. Najczęściej ma to miejsce, gdy czynność nerek zostaje upośledzona w co najmniej 90%. Mowa tu o przewlekłej niewydolności nerek, ponieważ w stanach ostrych również stosuje się dializy, ale wyłącznie doraźnie, np. w celu usunięcia szkodliwej substancji z organizmu.

W terapii stosowana jest:

  • Hemodializa – polega na oczyszczaniu krwi przy pomocy odpowiedniej aparatury. Wykonywane są kilka razy w tygodniu w specjalistycznych ośrodkach, a cała procedura trwa zwykle kilka godzin.

  • Dializa otrzewnowa – oczyszczanie krwi przeprowadzane jest z wykorzystaniem jamy brzusznej chorego. Może być wykonana z udziałem cyklera (urządzenia), który dokonuje wymiany płynów lub ręcznie, poprzez podłączenie do cewnika odpowiednich worków.

Przeszczep narządu

Najskuteczniejszą metodą leczenia niewydolności nerek jest przeszczep narządu, który daje szansę na całkowity powrót do zdrowia i prowadzenie wolnego od dializoterapii życia. Jednocześnie nawet udany przeszczep wiąże się z koniecznością przyjmowania leków immunosupresyjnych a także zmianą stylu życia. Niestety wielu pacjentów nie ma szansy na przeszczep nerki przede wszystkim ze względu na brak dawców lub brak zgodności tkankowej w przypadku chęci przeszczepu rodzinnego.

Ku lepszej diagnostyce chorób rzadkich

Są różne przyczyny pojawienia się niewydolności nerek, a jedną z nich mogą być niezdiagnozowane i w związku z tym nieleczone właściwie choroby rzadkie, w których przebiegu dochodzi do uszkodzenia nerek.

Niestety diagnostyka tych schorzeń w przypadku wielu pacjentów jest bardzo długa i żmudna. Misją i głównym celem Fundacji Saventic jest skracanie tej ścieżki diagnostycznej i udzielanie bezpośredniej pomocy osobom, które podejrzewają u siebie występowanie choroby rzadkiej. Wystarczy zgłosić się do Fundacji i wypełnić stosowne formularze oraz udostępnić historię medyczną, która zostanie przeanalizowana pod kątem choroby rzadkiej. Pomoc Fundacji jest bezpłatna, wejdź na Fundację Saventic, by poznać szczegóły a także dowiedzieć się więcej na temat chorób rzadkich.

BM
...