Lifestyle

Podróżowanie z dzieckiem. O czym warto pamiętać?

20 czerwca 2024
Minut czytania: 2

Do tej pory Twoje wczasy były pełne swobody i spontanicznych decyzji. Jednak wakacje z dzieckiem to zupełnie inna sprawa. Podróżowanie wymaga dobrej organizacji i jeśli chcesz, by Twój urlop obył się bez niespodzianek, warto przygotować się do wyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem. O czym należy pamiętać, gdy wyjeżdżasz na urlop z niemowlakiem?

Podróżowanie z dzieckiem. O czym warto pamiętać?

Bezpieczna i komfortowa podróż

Samochód, autokar czy samolot? Jako świeżo upieczona mama powinnaś kierować się przede wszystkim dobrem malucha. Podróże samolotem nie są zalecane niemowlętom, które nie ukończyły 3. miesiąca życia. Po tym okresie wybieraj niedługie trasy, by dziecko mogło stopniowo adaptować się do lotów. Podczas startu i lądowania zadbaj o wyrównanie ciśnienia w jamie bębenkowej maleństwa, przystawiając je do piersi lub karmiąc mlekiem (lub wodą) z butelki.

Jeśli planujesz podróż w odległe miejsce, wybierz raczej samochód aniżeli autokar jako środek transportu. Będziesz mieć większą swobodę w opiece nad dzieckiem – zarówno pod kątem postojów, jak i pór karmień lub zmiany pieluszki.

Zawartość podręcznej apteczki

Niemowlę ma jeszcze niewykształcony układ odpornościowy, jest zatem o wiele bardziej narażone na infekcje niż dorośli. Zadbaj o to, by w podróżnej apteczce nie zabrakło leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, probiotyku, ampułek z solą fizjologiczną, plastrów i środków dezynfekcji. Do torby zapakuj także krem z filtrem dla niemowląt oraz książeczkę zdrowia.

Komfortowa podróż sprzyja budowaniu więzi, co jest niezwykle ważne dla mamy i jej dziecka w pierwszych miesiącach swojego życia. Niezbędne leki oraz artykuły do higieny zapewnią Ci psychiczny spokój, byś mogła skupić się na spędzaniu czasu z maleństwem w beztroskiej atmosferze.

Wakacyjny niezbędnik

Z troski o bezpieczeństwo maluszka zadbaj o to, by w torbie podróżnej koniecznie znalazły się ubranka z filtrem UV (nie każda tkanina zatrzymuje promieniowanie), a także czapeczka z daszkiem lub kapelusz z rondem. Przyda się również środek odstraszający komary i kleszcze, którego skład jest bezpieczny dla delikatnej skóry niemowlęcia. Zawsze miej pod ręką chusteczki nawilżane oraz pieluchy, by uchronić dziecko przed odparzeniami.

Podróż w to, co już znane

Jeśli obawiasz się, że Twój maluch może źle zareagować na nowe miejsce, wybierz sprawdzony kierunek. Nie porywaj się z motyką na słońce i postaw na obiekt, w którym już byłaś. Twój spokój udzieli się dziecku i obydwoje przyjemnie spędzicie czas z dala od domu.

Zmiana miejsca i czas wolny od pracy są znakomitą odskocznią od codzienności. To czas, który wyjątkowo sprzyja budowaniu relacji z dzieckiem. Zapewnij maleństwu beztroski wypoczynek i zadbaj o dobre relacje. Pstrykaj fotki w nowych miejscach i obserwuj radość, jaka rysuje się na małej twarzyczce. To wspomnienia, które warto zachować na przyszłość.

Po powrocie utrwal je w fotoksiążce i zyskaj wzruszającą pamiątkę z pierwszej wspólnej podróży. Na stronie uwolnijkolory.pl zaprojektujesz nowoczesny album, który możesz zapełnić nie tylko zdjęciami, ale i tekstem oraz ozdobną grafiką. Nadaj swoim wspomnieniom stylu i wracaj do radosnych chwil, kiedy tylko zechcesz.

BM
...