Jak sporo innych ponadto dom mody Lanvin miał swój skromny początek w Paryżu. Nazwa jego pochodzi konwencjonalnie od nazwiska jego założycielki: Jeanne Lanvin. Pochodziła ona z biednej rodziny i wyłącznie jej talent i samozaparcie po rozwodzie wraz z odrobiną szczęścia pozwoliły jej zbudować tę znakomitą, lubianą do dziś firmę.
W czasach, w których pracowały wyłącznie biedne kobiety, na początku kariery Lanvin stała produkcja kapeluszy – Lanvin otrzymała w tym kierunku wykształcenie. Produkcji właśnie nakryć żeńskich głów był poświęcony pierwszy otworzony przez nią w 1898 roku paryski sklepik.
szybko jednak rozszerzyła swą działalność o kolorowe i stanowczo wygodne sukienki dla niedużych dziewczynek a potem także ich matek. Choć sama Lanvin nie zajmowała się szkicowaniem i wynajmowała do tego z czasem pracowników była ona w pełni odpowiedzialna za charakter szytych w tym domu mody sukni, które wyróżniały się interesującymi barwami i romantycznymi dodatkami w postaci tiuli i koronek.
Owocem jej zainteresowań perfumami było pojawienie się w 1924 roku własnej stylizacji Lanvin pod nazwą „My Sin". Kolejną i nie mniej udaną kreacją okazały się być perfumy „Arpège" z 1927 roku. Na flakonie tych ostatnich pojawił się wizerunek matki z dzieckiem, zaprojektowany przez Paula Iribe, który miał stać się w pewien sposób symbolem domu mody Lanvin – to miłość do własnej córki bywała często motorem poczynań projektantki mody i okazała się być także cennym źródłem inspiracji.
swego typu ewenementem jest, iż obie kreacje perfum są znanymi i uznanymi klasykami do dziś. Wykreowane poprzez młodego Andre Fraysee perfumy „Arpège" są do dziś wykonane. Z chwilowego zapomnienia dom mody Lanvin budzi w 1997 roku zmiana jego właściciela (m.in.
na L'Oreal). Owocem tej odnowy stała się także progresywna edycja ulubionego zapachu „Arpège", której podjęła się w 2003 roku Karine Dubreuil pod nazwą „Lanvin Eclat d'Arpège". W trakcie gdy oryginał przystępny jest dziś w szlachetnym czarnym flakonie ze złotym zamknięciem, jego nowa edycja urzeka finezyjnym fioletowym odcieniem.
dodatkowo kolejne współczesne kreacje perfum tej producenta w umiejętny sposób podejmują dialog z bogatą i cenną tradycją. Perfumy „Jeanne Lanvin" z 2008 roku mają nawiązywać swym kolorem do wykreowanej swojego czasu poprzez założycielkę domu barwy finezyjnego różu.
Nowymi edycjami starszych stylizacji są „Rumeur" i „Merry me!". Więcej