Pulsoksymetr: jak czytać wyniki? Wyjaśniamy
Pulsoksymetr napalcowy to urządzenie elektroniczne przeznaczone do szybkiego i nieinwazyjnego pomiaru saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Stanowi dobre uzupełnienie domowej apteczki, ponieważ umożliwia lepsze kontrolowanie stanu organizmu, np. w razie trudności z oddychaniem. Jak działa i jak interpretować wskazywane przez nie wyniki? Sprawdź!
Do czego służy pulsoksymetr?
Pulsoksymetr napalcowy, tzw. tlenomierz, pozwala na szybkie, łatwe i bezbolesne sprawdzenie poziomu wysycenia krwi tlenem. W trakcie pomiaru emituje światło czerwone i podczerwone. Jest ono w różnym stopniu pochłaniane przez hemoglobinę zawierającą tlen (oksyhemoglobinę) i pozbawioną tlenu (deoksyhemoglobinę). Po przeanalizowaniu uzyskanych różnic absorpcji promieniowania podaje wartość procentową określającą stopień nasycenia krwi tlenem.
Pulsoksymetry cieszyły się szczególnym zainteresowaniem w okresie pandemii COVID-19. Miało to związek ze zdolnością koronawirusa SARS-CoV-2 do powodowania infekcji objawiającej się spadkiem saturacji. Obecnie te urządzenia są wykorzystywane w warunkach domowych do kontrolowania stanu organizmu, np. przez osoby przechodzące infekcje górnych dróg oddechowych, a także przez pacjentów cierpiących na POChP, astmę oskrzelową czy mukowiscydozę. Ponadto znajdują one zastosowanie na oddziałach ratunkowych, oddziałach intensywnej terapii i w trakcie operacji. Służą wówczas do monitorowania saturacji w przypadku trudności z oddychaniem oraz po wybudzeniu z narkozy.
Jak odczytać wynik z pulsoksymetru?
Pulsoksymetry zdobyły popularność głównie ze względu na łatwość obsługi. Te intuicyjne urządzenia wskazują zwykle dwie wartości. Są oznaczone symbolami:
- SpO2% — określa poziom tlenu. U większości ludzi osiąga 95% lub więcej;
- PD Dpm — podaje wysokość tętna i zazwyczaj wskazuje wartość poniżej 100.
Podane powyżej wartości są prawidłowe dla zdrowych osób i mogą zmieniać się w zależności od pozycji ciała, aktywności i ogólnej kondycji organizmu.
Jaka wartość saturacji powinna niepokoić?
Poniżej przedstawiono przedziały wartości odczytywanych z pulsoksymetru oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Oto co oznaczają konkretne poziomy SpO2%.
- 95-100% — odczytanie wartości procentowej z pulsoksymetru w tym zakresie oznacza, że poziom tlenu jest odpowiedni. W razie utrzymującego się złego samopoczucia zaleca się 2-minutowy spacer i ponowne wykonanie pomiaru.
- 91-94% — wskazanie takiego wyniku przez urządzenie może świadczyć o problemach zdrowotnych. Wówczas najczęściej rekomenduje się wizytę w najbliższej placówce medycznej i skorzystanie z doraźnej pomocy medycznej.
- Poniżej 90% — wyświetlenie takiej wartości na ekranie tlenomierza może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. W takiej sytuacji przeważnie zaleca się wezwanie pogotowia ratunkowego, zwłaszcza przy infekcji dróg oddechowych.
Powyższe wskazówki mogą okazać się pomocne podczas używania pulsoksymetru. Naucz się poprawnie obsługiwać urządzenie, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.