Skąd bierze się ciągłe uczucie zimna?
Odczuwanie zimna lub ciepła jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników. Poza temperaturą otoczenia, na odczuwanie zimna wpływ ma wiek, płeć, stan metabolizmu, a także występowanie niektórych chorób. Co sprawia, że jest nam nieustannie zimno? W jaki sposób można poprawić swój komfort życia?
Wiek i płeć a odczuwanie zimna
Odczuwanie zimna, kiedy temperatura otoczenia drastycznie spada, jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Niektóre osoby narzekają jednak na dojmujące uczucie chłodu nawet przy relatywnie wysokiej temperaturze otoczenia. Co ciekawe, częściej z problemem tym mierzą się kobiety niż mężczyźni. Sytuacja taka może być konsekwencją podeszłego wieku, a tym samym zmniejszonej wydajności systemu krążenia. Jedną z funkcji systemu krwionośnego jest równomierne rozprowadzanie ciepła w całym organizmie. Osoby, u których występują problemy z krążeniem obwodowym, często odczuwają zimno. Marzną im zwłaszcza stopy i dłonie, czyli obszary ciała o obniżonej wydajności krążenia krwi.
Na stan taki wpływają również żeńskie hormony, a raczej drastyczny spadek ich poziomu w okresie postmenopauzalnym. To z tego powodu panie po okresie uderzeń gorąca w czasie menopauzy po jej zakończeniu zaczynają cierpieć z powodu zimna.
Uczucie zimna a problemy z funkcjonowaniem tarczycy
Za system termoregulacji ciała odpowiadają hormony wydzielane przez tarczycę. Praca tarczycy jest z kolei kontrolowana przez przysadkę mózgową. Gruczoły te do prawidłowego funkcjonowania potrzebują między innymi odpowiednich ilości jodu i selenu. Niedobory tych mikroelementów mogą prowadzić do zmniejszenia wydajności procesów termoregulacyjnych. Co więcej, niedoczynność tarczycy ma często wpływ na spowolnienie procesów metabolicznych i nagły wzrost masy ciała. To z kolei prowadzić może do nieprawidłowej gospodarki glukozowo-insulinowej w organizmie i ponownie problemów z prawidłowym odczuwaniem temperatury.
Problemy z termoregulacją u osób z cukrzycą
Niewłaściwa masa ciała - zarówno nadwaga, jak i niedowaga - może stanowić przyczynę nadmiernego odczuwania zimna. Z informacji dostępnych na zywieniemaznaczenie.pl wynika, że w przypadku osób cierpiących z powodu cukrzycy lub insulinooporności nagłe wyrzuty insuliny i nieuregulowane, gwałtowne zmiany poziomu glukozy we krwi mogą skutkować naprzemiennym odczuwaniem zimna i gorąca. Kluczowe znaczenie ma w takiej sytuacji uregulowanie gospodarki hormonalnej oraz poziomu glukozy za pomocą prawidłowo zbilansowanej diety, a czasem również farmakoterapii.
Niedobory żelaza a uczucie zimna
Za uczucie zimna odpowiedzialny może być również zbyt niski poziom żelaza we krwi. Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemu krwiotwórczego. Zimno wywoływać może również brak cynku lub niedobory chromu. Zdarza się, że deficyty są spowodowane przebiegiem niektórych chorób, terapią onkologiczną lub podeszłym wiekiem pacjenta.
W takich sytuacjach ich uzupełnienie może być łatwiejsze, jeśli skorzystamy z preparatów do żywienia medycznego, takich jak Diben DRINK. Płynna forma koktajlu o przyjemnym smaku owoców leśnych sprawia, że nawet osoby cierpiące na obniżenie apetytu są w stanie w niewielkiej objętości pokarmu dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeśli uczucie zimna jest dokuczliwe, warto skonsultować problem z lekarzem. Daje to szansę na ustalenie przyczyny i podjęcie leczenia.