Pielęgnacja twarzy

Sposoby na zmarszczki pod oczami - czy krem i serum do twarzy się sprawdzi?

27 maja 2024
Minut czytania: 2

Zmarszczki pod oczami i wokół oczu niewątpliwie dodają nam lat. Niemniej jednak można skutecznie zniwelować ich widoczność. Tu pojawia się pytanie - czy sprawdzi się krem i serum do twarzy? Po jakie kosmetyki należy sięgnąć?

Sposoby na zmarszczki pod oczami - czy krem i serum do twarzy się sprawdzi?

Skóra pod oczami i wokół oczu różni się od skóry na pozostałej części twarzy

Należy pamiętać, że skóra pod oczami i wokół oczu różni się od tej na pozostałej części twarzy. Przede wszystkim jest dużo cieńsza, a przez to bardziej wrażliwa. Z tego powodu nie można stosować tego samego serum i kremu zarówno na twarz, jak i okolice oczu. Zresztą nawet na opakowaniach takich kosmetyków można przeczytać, że przy ich stosowaniu należy omijać te okolice. Nie oznacza to jednak, że nie można chronić skóry przed oznakami starzenia czy też niwelować pierwszych pojawiających się zmarszczek. Wystarczy sięgnąć po serum i krem pod oczy. Taki kosmetyk będzie miał inne stężenie składników aktywnych od tego stosowanego na twarz. Cieńsza skóra wymaga delikatnego traktowania.

Jakie składniki powinny się znaleźć w serum i kremie na zmarszczki pod oczami?

Tak naprawdę skład kremów na zmarszczki pod oczami może być podobny do tego, który występuje w przypadku kremów czy serów do twarzy. Kluczowe znaczenie ma tutaj wspomniane już stężenie składników aktywnych. Zatem w serum pod oczy może znaleźć się kwas hialuronowy, który przenika do głębszych warstw skóry i wiąże wodę. Warto wiedzieć, że jest to bardzo ważny składnik pielęgnacji strefy wokół oczu, gdyż ze względu na swoją znacznie cieńszą strukturę, skóra w tym miejscu jest znacznie bardziej narażona na utratę wody. W składzie serum czy też kremu powinny znaleźć się również peptydy, które niwelują przebarwienia, a także mają działanie odżywcze. Jeśli stosuje się serum z retinolem pod oczy, to dobrze, gdy w składzie są także ceramidy. Wzmacniają one strukturę skóry, a jednocześnie zmniejszają jej wrażliwość na retinol. Oczywiście stężenie retinolu w kosmetykach pod oczy jest mniejsze niż w tych stosowanych do skóry twarzy. Retinol ma bowiem działanie złuszczające. Oczywiście ma też dobroczynny wpływ na wygląd skóry i może wygładzać zmarszczki, a także pobudzać komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Składnikiem łagodzącym podrażnienia i wpływającym na spłycenie zmarszczek jest także niacynamid i jeśli nie stosuje się retinoidów można sięgnąć właśnie po serum czy też krem pod oczy z tym składnikiem.

Jak chronić skórę wokół oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

Poza nawilżaniem i odżywieniem skóry wokół oczu ważna jest również inna profilaktyka przeciwzmarszczkowa, a mianowicie ochrona cienkiej skóry przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Należy wiedzieć, że aktywuje ono wolne rodniki tlenowe, które mają destrukcyjny wpływ na skórę i niszczą wiązania kolagenowe. W związku z tym trzeba sięgnąć po odpowiednią ochronę. Można wybrać krem pod oczy z filtrem UV i tutaj najlepiej sprawdza się ochrona sięgająca SPF 50+. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, zatem niezależnie od typu skóry takie zabezpieczenie będzie optymalne. Poza dedykowanym kosmetykiem chroniącym skórę pod oczami, warto również zakładać okulary przeciwsłoneczne wychodząc na zewnątrz. Nie tylko stanowią zabezpieczenie skóry wokół oczu, ale również ograniczają wzmożoną mimikę, mrużenie oczu z powodu oślepiającego światła

BM
...